MI IS AZ A DIETETIKA, KI A DIETETIKUS?
A dietetika, a táplálkozástudománnyal foglalkozó tudományág. Napjainkban egyre kiemelkedőbb helyen szerepel a helyes táplálkozás, az egészséges életmód. A dietetika elsődleges célja, hogy segítsen ennek egyénre szabott kialakításában, illetve a meglévő betegségekhez alkalmazkodó étrend létrehozásában.
A dietetikus az a főiskolai végzettségű szakember, aki az egészséges és beteg emberek számára nyújt segítséget, azáltal, hogy segít a számukra megfelelő, helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás megtervezésében, kialakításában.


MI TÖRTÉNIK A SZEMÉLYES TANÁCSADÁS SORÁN?
Tanácsadásaim során kiemelkedően fontosnak tartom, hogy megtanuld az egészségedet támogató étrendedet önállóan megvalósítani mindennapjaid során.
- Időpont egyeztetés után küldök Neked egy 5 napos táplálkozási naplót, melyet kitöltve kérlek, hozz majd magaddal a konzultáció napján
- Az első találkozás alkalmával, ami 60 percet vesz igénybe, felveszek Tőled egy táplálkozási anamnézist és felmérem a tápláltsági állapotod. Megmérem a testtömeged, testzsír és izomtömeged, majd ezután meghatározom a BMI értéked. Ezután átbeszéljük a táplálkozási naplót, megnézem a korábbi leleteket, szakorvosi papírokat. Majd közösen meghatározzuk és kitűzzük az egyéni célodat, igényeidet. Kitérünk a számodra szükséges nyersanyag-válogatásra és az alkalmazandó konyhatechnológiára.
- Lehetőséged van rá, hogy további konzultációk (30 perc) során találkozzunk, ahol megbeszélhetjük további kérdéseidet, illetve nyomon követhetjük, hogy elérted-e a kitűzött célt, vagy, hogy milyen további javaslatokra van szükség eléréséhez.
- Igény esetén a dietetikai tanácsadás után kérhetsz 1 vagy 2 hetes étrendet a hétköznapok könnyítése érdekében.
Mit hozz magaddal a konzultációra?
- a kitöltött 5 napos táplálkozási naplót
- szakorvosi dokumentációd és labor leleted
- kérlek, gondold végig milyen gyógyszereket, illetve étrend-kiegészítőket fogyasztasz
DIETETIKA A FOGÁSZATBAN
Hogyan kapcsolódik a dietetika a fogászathoz?
Nem is gondolnád, mennyi mindent tehetsz fogaid egészségéért a helyes táplálkozással, illetve különböző fogászati beavatkozások után, hogy segítheted elő gyógyulásod, hogyan őrizheted meg a szép végeredményt. A mindennapos szájhigiénia kiemelkedően fontos, emellett azonban a táplálkozás szempontjából sem mindegy, hogy mi kerül az asztalra.

MIK EZEK A LEGGYAKRABBAN ELŐFORDULÓ TERÜLETEK?
- fogszuvasodás: leggyakrabban előforduló fogászati betegség. Kialakulásában fő szerepet játszik a nem megfelelő táplálkozás és a helytelen szájhigiénia.
- foghúzás, szájsebészeti műtét: a beavatkozás utána a legfontosabb, hogy a páciens mielőbb visszatérhessen hétköznapi életéhez. Tanácsadásaimon megbeszéljük, mivel, hogyan könnyítheted a saját dolgod a gyógyulás idejére.
- fogszabályozás: amikor fogszabályozásban részesülünk, vagy gyermekünk számos új kihívással szembesülünk. A kezdeti kellemetlenségeken, és a megszokás nehézségein kívül az étkezésünkön is változtatni kell. A konzultációk alkalmával segítek és támogatlak az életmódbeli változások megélésében és az új táplálkozási szokások kialakításában.
- fogfehérítés: Ki ne szeretne hófehér fogakat? Ahhoz, hogy tartós eredményt érjünk a kezelést követően fontos, hogy odafigyeljünk táplálkozásunkra. Mik azok az alapanyagok, ételek, amik fogyaszthatóak és mi azok, amik nem javasoltak? Mi is a „fehér diéta”? A tanácsadás alkalmával megbeszéljük a felmerülő kérdéseket, hogy minél tovább ragyogó maradhasson mosolyod!