A fogakon megjelenő fehér, illetve sárgásbarna színű foltok a fluorózis tünetei. Általában gyerekkorban alakulnak ki, de sok felnőtt életét is megkeserítik ezek a makacs elszíneződések. Hogyan keletkeznek és mivel kezelhetőek?
A fogakon megjelenő fehér foltok a túlzott fluorid használata miatt alakulnak ki. Gyakori, hogy már gyermekkorban, 7-8 évesen jelentkeznek a tünetek a maradó fogakon. Egyes esetekben alig észrevehetőek, viszont előfordulhat, hogy sárgás, barnás foltok, felszíni egyenlőtlenségek, feltűnő lyukak jelennek meg a fogzománcon.
Elkerülhető lenne?
A fluorózis kialakulásáért a szülők, illetve a gyermekorvosok is felelősek lehetnek. Egyes gyümölcslevek, ásványvizek, üdítőitalok, valamint gyógyszerek magas fluoridtartalommal rendelkeznek, ezek használatát kerülni kell. Érdemes megvizsgálni a fogkrémek, öblítők fluoridtartalmát vásárláskor.
Az ideális termékek nem vagy csak alig tartalmaznak fluoridot.
A magas fluorid tartalmú készítmények általában kellemes ízűek, a gyermekek előszeretett fogyasztják – nem csak fogmosási célokra. Fontos, hogy a szájápolási kellékeket kisgyermekek számára nem elérhető polcon kell tárolni, mert a készítmények lenyelése hányingerrel, hasmenéssel, hányással, valamint hasi fájdalmakkal járhat.
Hogyan kezelhetőek a fehér foltok a fogakon?
A fluorózis okozta fehér foltok maradandó esztétikai problémát jelentenek: a gyermekkorban kialakult fehéres, barnás vagy rozsdás elszíneződések felnőttként sem múlnak el. Érdemes a foltok megjelenése esetén azonnal fogorvoshoz fordulni.
Amennyiben az elszíneződések a frontfogakon, esztétikailag zavaró és/vagy jól látható helyen helyezkednek el, ajánlatos a kezelésük mellett dönteni. Ún. bondozással (egy fényre kötő anyag alkalmazásával, amely erős fedő réteget biztosít, ezzel védve a zománcot) vagy az extra vékony kerámia héjak alkalmazásával eltüntethetőek a zavaró fehér foltok.