Tudta, hogy a rossz táplálkozási szokások akár gyermeke „fogának életébe” is kerülhet? Már az első hónapoktól érdemes bevezetnie azokat a szigorú szabályokat, amivel elkerülheti a 2-3 éves korban megjelenő barnás elszíneződéseket, szuvasodásokat.
Tovább a 8 pontos ellenőrző vizsgálatra…
A tejfogak funkciója rendkívül fontos: nemcsak a harapás és a rágás kialakulásban, hanem a beszédhangok helyes képzésében is főszerepet játszanak. Emellett nélkülözhetetlenek a maradó fogak helyfenntartásában is.
Amennyiben a tejfog már kis korban szuvasodik, megnő az esélye a maradó fog szuvasodásának is. Sajnos a beteg fog eltávolítása nem jó megoldás: a túl korán eltávolított tejfog miatt a maradó fog is korábban érkezik, beszűkítve vagy elzárva a helyet a később előtörő fogaknak. Ezért nagyon fontos, hogy már kiskortól a tejfogakra is kiemelt figyelmet fordítson!
Ellenőrizze, helyesen ápolja-e gyermeke fogait:
- Milyen funkciót tölt be a cumisüveg a gyermek életében? Csak folyadékfogyasztásra vagy inkább nyugtatásra használja?
A cumisüvegfüggő gyermekeknél gyakrabban fordul elő az ún. „baby bottle” szindróma, vagyis a frontfogak barnás elszíneződése. Próbálja elkerülni az állandó cumisüveg rágcsálást, csak akkor hagyja nála a palackot, ha valóban iszik belőle!
- Gyermeke elmúlt 1 éves, ám még mindig cumisüvegből iszik?
1 éves kor felett érdemes áttérni a pohárból vagy bögréből való ivásra, így gyermeke nem áztatja cukros teában a fogait egész nap.
- Milyen italt fogyaszt leginkább gyermeke?
A cukros üdítők, teák, szörpök, sőt a tej és a kakaó is növeli a korai fogszuvasodás esélyét. Az ízesített italok helyett szavazzon a babavízre, vagy a cukormentes gyermekteára.
- Gyakran nyalja meg gyermeke cumiját?
Tudta, hogy a „közös cumival” vagy fogkefével átkerülhetnek a szuvasodást okozó baktériumok az ő szájába is? Nyalogatás helyett válassza inkább a vizes tisztítást!
- Gyermeke elmúlt 3 éves, de a cumiról nem tudott lemondani?
3-4 éves kor után a rendszeres cumizás a szájpad deformitását okozza, ezért fontos hogy ilyen idősen már ne legyen napi szintű használati eszköz. Közeledik a Mikulás, remek alkalom, hogy kislánya/kisfia odaadja neki ajándékba.
- Mikor kap gyermeke édességet?
A naponta többszöri, rendszertelen csokoládéfogyasztás az elhízás mellett fogszuvasodást okoz. Az édesség csak a főétkezések után szerepeljen a listán, és ne felejtse emlékeztetni gyermekét az azutáni fogmosásra!
- Milyen gyakran fogyaszt gyermeke zöldséget/gyümölcsöt?
Az egészséges harapnivalók amellett, hogy számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, erős rágásra ösztönző ételek. A fogaknak jót tesz, ha naponta egyszer rendesen igénybe veszik őket.
- Megvan a napi két fogmosás?
Óvodás korban már naponta kétszer kell fogat mosni (reggel és este). Ezt ellenőrizni és/vagy megcsinálni minimum 7 éves korig a szülő feladata. Ne feledje, hogy az esti fogmosás után már nem iható sem tea, sem gyümölcslé, csakis tiszta víz.