Ön is évek óta halogatja fogai rendbetételét? Még a fájdalom sem hat elég ösztönzően Önre? Nem kell, hogy a dental fóbia megkeserítse a hétköznapjait! Ismerje meg azokat a trükköket, amelyekkel legyőzheti a fogorvosnál a pánikot!
Az emberek több mint 5%-a szenved dental fóbiától. A fogorvostól való félelem annyira erőssé válhat egyesekben, hogy akár évtizedekig a fogorvos felé sem néznek. Pedig a rendszeres ellenőrzéssel elkerülhetőek a komolyabb fogproblémák. Az elhanyagolt fogazatban rejlő veszély csak akkor tudatosodik igazán, amikor a fájdalom állandóvá válik, és azonnali kezelésre van szükség.
A fogorvostól való félelem kialakulásának számos oka lehet: a korábbi rossz tapasztalatok mellett előfordulhat, hogy a rendelőben lévő hangok, ízek, illatok váltanak ki negatív érzelmeket a páciensben. Gyakori az eszközöktől és a fájdalomtól való irtózás, illetve sokan a szokatlan élethelyzet sem tudják feldolgozni. Pedig mint minden lelki eredetű betegség, egy kis odafigyeléssel és törődéssel ez is gyógyítható.
Hogyan tud felülkerekedni a dental fóbiáján? Haladjon lépésről lépésre:
- Fordítson kiemelt figyelmet az orvosválasztásra!
Egy amerikai tanulmány szerint fogorvos választásakor a szakmai felkészültség mellett az empátia és a humor játssza a legnagyobb szerepet. Egy nyugodt, megbízható orvos mellett a beteg félelmei is gyorsabban csökkenek.
Ismerje meg jobban a kiszemelt fogorvost! Kérjen róla véleményeket, vagy olvasson beszámolókat internetes fórumokon, weboldalakon. Ismerje meg a stílusát, hogy meggyőződhessen, valóban rá van szüksége.
„Nagyon sokra értékelem a csapat munkáját. Segítettek a problémám megoldásában, és ami nagyon jó, hogy feloldották azt a „félelmet”, ami eddig kialakult a bennem a fogorvoslással kapcsolatban! Köszönöm!” Prommer József
2. Ismerje meg az ellenséget!
A fogorvosi rendelőről sokaknak egy rideg, kórházszagú terem jut eszükbe, pedig a modern klinikák inkább hasonlítanak egy barátságos nappalira, mint egy gyógyintézet folyosójára. A váróban található kellemes színek és a kényelmes bútorok is segítenek az oldódásban.
Ne vesse bele magát rögtön a kezeléssorozatba: az első találkozó célja elsősorban a félelmek csillapítása, a bizalom kiépítése legyen. Csak akkor kezdje el fogai rendbetételét, ha az első alkalom után úgy érzi, jó helyen van.
- Ne felejtsen el kommunikálni!
Érzékeny? Nyom? Szúr? Ne tartsa magában az érzéseit! Egy jó fogorvos folyamatosan figyeli a páciense reakcióit, de néha előfordulhat, hogy nem veszi észre az apró jeleket. Legyen őszinte az orvosához, és kommunikáljon vele.
A kezelések közben általában nehezített a beszéd, ezért egyezzenek meg egy közös jelben, amit használhat, hogyha bármilyen kellemetlenséget tapasztal. Ilyen lehet például, ha felemeli a jobb kezét.
„Dr. Bévárdi Réka doktornő hihetetlenül jól csinálja a munkáját, még a szurit is (amitől mi betegek aztán mindannyian irtózunk!!) mérnöki pontossággal és fájdalom mentesen adja be…Hát nem is tudom, talán nem sértődik meg kedves Doktornő, ha egyszerűen „Fogtündérnek” nevezem…” Tóbiás Kázmér