Mit jelent a holisztikus szemlélet?A gyógyításban azt a megközelítést nevezzük holisztikusnak, amikor a kezelőorvos vagy terapeuta elvonatkoztatva a páciens konkrét problémájától és tüneteitől, figyelmét kiterjeszti a test működésének egészére, az általános egészségi állapotra, a pszichés működések esetleges zavaraira, de még az életkörülményekre is. A holisztikus gyógyítók tehát nem egy lokalizált probléma megoldására, kezelésére fókuszálnak, hanem a páciens testét, pszichéjét és körülményrendszerét egy organikus egységként kezelve keresnek tartós megoldást a felmerülő problémákra.
|
Ennek megfelelően beszélhetünk teljes és részleges holisztikus kezelésekről: részleges holisztikus gyógyítás esetén a páciens összegészségügyi állapotát és lélektani tényezőit veszik figyelembe az életmód figyelembevétele nélkül. A teljes holisztikus szemlélettel dolgozó gyógyítók mindhárom tényezőt figyelembe veszik egy kezelési terv felállításakor. A holisztikus gyógyítás bár első hangzásra egy new age/ezoterikus irányzatnak tűnhet, ám a modern orvoslás már hosszú ideje alkalmazza, sőt orvosegyetemeken oktatják is bizonyos, elsősorban az orvos-beteg kapcsolatot érintő aspektusait. |
Menjek-e holisztikus fogorvoshoz?
Mit kapok egy holisztikus fogászaton, amit nem kapok meg máshol?A holisztikus fogászatok marketingüzenetei azt sugallják, hogy ők a gyógyítás olyan szentélyét hozták létre, ahol a fogszuvasodások invazív beavatkozás nélkül gyógyulnak, a felhasznált anyagok mind természetes eredetűek és tán még a környezetet sem szennyezik.
|
Világos, hogy ezt leírva nem állítja egyetlen ilyen fogászat sem, de a marketingeszközök, köztük is elsősorban a vizuális elemek olyan üzenetet közölnek a tudatalattinkkal, amiből könnyen vonhatunk le téves következtetéseket. Jó példa erre a néhány évvel ezelőtt robbanásszerűen elszaporodott biofodrászatok jelensége. Az elnevezés és a design eleinte mindenkiben azt a téves képzetet keltette, hogy ezekben a fodrászatokban minden sampon, balzsam és spray organikus növényekből készül – de mint tudjuk, valójában a különbség leginkább csak az elnevezésben rejlett.
A zöld színek, a növényeket, gyümölcsöket ábrázoló látványelemek és a jól hangzó elnevezések a fogászatoknál is felütötték a fejüket. A fogászatban azonban vajmi kevés olyan anyag van, ami kompromisszum nélkül kiváltható természetes alapú szerekre, a betegellátás rendje pedig eleve kizárja a teljeskörűen holisztikus gyógyítás lehetőségét.
A legtöbb ilyen rendelőben igény esetén rendelkezésre áll egy természetgyógyász, aki kiegészítheti a fogorvos munkáját azoknak a pácienseknek az esetében, akik ezt igénylik. Ettől eltekintve a páciensek ellátásában az átlaghoz képest nagy eltérést nem fogunk találni. A gyökérkezelést ugyanolyan géppel, a töméseket nagyjából ugyanolyan anyagból készítik, és az érzéstelenítő injekciók piaca sem olyan széles, hogy rendelkezésre állnának természetes, de hatékony készítmények a hagyományos gyógyszertáriak kiváltására.