Önnél is elmaradhatatlan fogásnak számítanak az édességek húsvétkor? A legtöbb háznál a locsolásért járó csokoládétojás mellé gyakran kerül a csomagba savanyú és kemény cukorka, szeletes vagy táblás csokoládé, illetve gumicukor. Hogyan tudja elkerülni a cukor túladagolást és az azzal járó fogászati kezeléssorozatot? Bemutatjuk a 3 legkárosabb húsvéti édességet!
A húsvéti édességek egy része nem jelent komoly veszélyt a fogakra nézve, ám a következő három típust érdemes elkerülnie, ha nem szeretné a húsvét utáni napokat a fogászati kezelőben tölteni.
Savanyú cukrok
Sok szülő, nagyszülő csomagol a húsvéti ajándékkosárba savanyú gumicukrot. Ezek az édességek nagy arányban tartalmaznak savas összetevőket, amik rendkívül károsak, hiszen lemarják a fog védő- és szigetelőrétegét, a zománcot. A zománckárosodás elsőként az idegeket éri el: hideg ételek vagy italok fogyasztásakor lép fel fogérzékenység, nyilalló fájdalom. A rendszeres és nagy mennyiségű savanyúcukor-fogyasztás a fog csorbulásával, vagy akár eltörésével is járhat.
Kemény cukorkák
A kemény cukorkák szopogatása akár húsz percig is eltarthat: ilyenkor gyakorlatilag cukorban és savban úsznak a fogak. A gyakori cukorkázás eredménye a szuvas, illetve lyukas fog, melyet csak töméssel vagy inlay/onlay betéttel lehet rendbe hozni. Ha mindenképpen választani kell valamilyen örömforrást, mi inkább a rágós fajtákat ajánljuk.
„Ragadós” cukorkák
A ragadós cukorkák számítanak az első számú fogellenségnek. Ilyenek például a karamellel, kókusszal vagy diófélékkel töltött csokik és cukrok. Ezek beleragadnak a fogakba, illetve ráragadnak az íny felszínére, tökéletes táptalajt biztosítva a baktériumoknak, amik lassan bomlasztani kezdik a fogzománcot. A legtöbb csokoládészelet (pl. Twix, Milky Way és Snickers) tartalmaz ilyen ragadós összetevőket, ezért fogyasztásukat alapos fogmosással érdemes leöblíteni.